Co można zrobić z deszczu?

Home / Gospodarka / Co można zrobić z deszczu?

Statystyczna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie blisko 200 m³ wody pitnej, której cena co krok rośnie. Niema połowę tej właśnie ilości możemy zastąpić, wodą deszczową pochodzącą z dachu budynku. Wodę taką musimy w czymś magazynować, często w tym celu wykorzystuje się szamba betonowe.

 

Zbiorniki takie jak szamba betonowe występują w różnych gabarytach i każdy może dobrać sobie wielkość do swoich wymogów. Są one trwałe i szczelne. Gromadzona w szambie betonowym deszczówka nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją z pewnością wykorzystać do potrzebnych celów.

 

szamba betonoweWoda deszczowa jest nieskazitelnie czysta toteż możemy wykorzystać ją na wiele sposobów.  Ma zastosowanie do spłukiwania toalet, do podlewania ogrodu a nawet do prania. Korzystanie z wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści przyjaznych środowisku, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym

 

Aby całkowicie gospodarować wodą deszczową w domu, bardzo istotne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej wodę deszczową. Dosyć ważne jest także montaż hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania toalety, gdzie nie jest potrzebna woda o jakości wodociągowej. Dodatkową zaletą, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia występujących w postaci znanego nam kamienia, który nieprzychylnie wpływa między innymi na elementy znajdujące się we wnętrzu pralki.  Brak wapnia w deszczówce idealnie sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie doskonale rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszej ilości ich użycia podczas prania.

 

Woda deszczowa do ogrodu

 

Jeżeli chcemy podlewać rośliny wodą deszczową potrzebny jest jedynie prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka najlepiej sprawdzi się do podlewania różnego gatunku roślin ogrodowych, a bogactwo substancji odżywczych dobrze wpłynie na ich rozwój. Woda deszczowa nie będzie dodatkowo zostawić białego osadu wokół roślin, który pojawia się gdy korzystamy z wody  z kranu. Atutem deszczówki jednocześnie jest temperatura, której wartość jest bliska temperaturze otoczenia.

 

Zapisz